Hyles-Anderson College Invitational Tournament

Tournament Information

Basketball Pools

Pool A

  • City Baptist School
  • First Baptist School (MN)
  • Granite Baptist School
  • Hammond Baptist School
  • Solid Rock Christian School
 

Pool B

  • Agape Baptist Academy
  • Fellowship Baptist Academy
  • Lakecrest Baptist School
  • Victory Baptist Academy
 

Pool C

  • Ambassador Baptist Academy
  • Badger State Baptist School
  • First Baptist School (NE)
  • Sheridan Road Christian School

Volleyball Pools

Pool A

  • City Baptist School
  • Granite Baptist School
  • Hammond Baptist Varsity
  • Liberty Christian School
  • Solid Rock Christian School
 

Pool B

  • Fellowship Baptist Academy
  • First Baptist School (NE)
  • Lakecrest Baptist School
  • Roanoke Baptist Academy
 

Pool C

  • Agape Baptist Academy
  • Ambassador Baptist Academy
  • Badger State Baptist School
  • Hammond Baptist School (J.V.)
  • Sheridan Road Christian School

Basketball Schedule

The following games will be played in the DeCoster Gymnasium at Hyles-Anderson College unless otherwise stated.


Wednesday, November 30

(Pool play)

7:30 a.m. – Ambassador Baptist vs. Badger State
8:30 a.m. – Granite Baptist vs. Solid Rock
9:30 a.m. – First Baptist (NE) vs. Sheridan Road
10:30 a.m. – Hammond Baptist vs. City Baptist
11:30 a.m. – Solid Rock vs. First Baptist (MN)
12:00 noon – Fellowship Baptist vs. Agape Baptist (Held at HB)
12:30 p.m. – Sheridan Road vs. Ambassador Baptist
1:00 p.m. – Lakecrest Baptist vs. Victory Baptist (Held at HB)
1:30 p.m. – City Baptist vs. Granite Baptist
2:00 p.m. – First Baptist (NE) vs. Badger State (Held at HB)
2:30 p.m. – First Baptist (MN) vs. Hammond Baptist
3:00 p.m. – Agape Baptist vs. Lakecrest Baptist (Held at HB)
3:30 p.m. – City Baptist vs. Solid Rock
4:00 p.m. – Victory Baptist vs. Fellowship Baptist (Held at HB)
4:30 p.m. – Granite Baptist vs. First Baptist (MN)


Thursday, December 1

(Pool play)

7:30 a.m. – Agape Baptist vs. Victory Baptist
8:30 a.m. – Hammond Baptist vs. Solid Rock
9:30 a.m. – Fellowship Baptist vs. Lakecrest Baptist
11:00 a.m. – College chapel for all teams
1:00 p.m. – Badger State vs. Sheridan Road
1:15 p.m. – Ambassador Baptist vs. First Baptist (NE) (Held at HB)
2:00 p.m. – Granite Baptist vs. Hammond Baptist
2:15 p.m. – First Baptist (MN) vs. City Baptist (Held at HB)
3:00 p.m. – Bracket - Game 1
4:30 p.m. – Bracket - Game 2
6:00 p.m. – Bracket - Game 3
7:30 p.m. – Bracket - Game 4
9:00 p.m. – Bracket - Game 5


Friday, December 2

7:30 a.m. – Bracket - Game 6
9:00 a.m. – Bracket - Game 7
10:30 a.m. – Bracket - Game 8
12:00 p.m. – Bracket - Game 9
1:30 p.m. – Bracket - Game 10 (Semifinal game)
3:00 p.m. – Bracket - Game 11 (Semifinal game)
4:30 p.m. – Bracket - Game 12 (Consolation game)
7:30 p.m. – Bracket - Game 13 (Championship game)


Locations

Hyles-Anderson College
8400 Burr Street
Crown Point, Indiana 46307


Hammond Baptist High School (HBHS)
134 W. Joliet Street
Schererville, Indiana 46375


Volleyball Schedule

The following games will be played in the Billings Gymnasium at Hammond Baptist High School unless otherwise stated.


Wednesday, November 30

(Pool play)

7:30 a.m. – Solid Rock vs. Liberty Christian
8:15 a.m. – Granite Baptist vs. City Baptist
8:30 a.m. – Ambassador Baptist vs. Hammond Baptist (J.V.) (Held at OTSSA)
8:30 a.m. – Badger State vs. Sheridan Road (Held at OTSSA)
9:00 a.m. – Hammond Baptist vs. Solid Rock
9:15 a.m. – Fellowship Baptist vs. F.B.S. (NE) (Held at OTSSA)
9:15 a.m. – Roanoke Baptist vs. Lakecrest Baptist (Held at OTSSA)
9:45 a.m. – Granite Baptist vs. Liberty Christian
10:00 a.m. – Hammond Baptist (J.V.) vs. Agape Baptist (Held at OTSSA)
10:00 a.m. – Ambassador Baptist vs. Sheridan Road (Held at OTSSA)
10:30 a.m. – Hammond Baptist vs. City Baptist
10:45 a.m. – Fellowship Baptist vs. Roanoke Baptist (Held at OTSSA)
10:45 a.m. – F.B.S. (NE) vs. Lakecrest Baptist (Held at OTSSA)
11:15 a.m. – Solid Rock vs. Granite Baptist
11:30 a.m. – Hammond Baptist (J.V.) vs. Badger State (Held at OTSSA)
11:30 a.m. – Ambassador Baptist vs. Agape Baptist (Held at OTSSA)
12:30 p.m. – Liberty Christian vs. City Baptist (Held at OTSSA)
12:30 p.m. – Granite Baptist vs. Hammond Baptist (Held at OTSSA)
1:15 p.m. – Hammond Baptist (J.V.) vs. Sheridan Road (Held at OTSSA)
1:15 p.m. – Badger State vs. Agape Baptist (Held at OTSSA)
2:00 p.m. – Solid Rock vs. City Baptist (Held at OTSSA)
2:00 p.m. – Liberty Christian vs. Hammond Baptist (Held at OTSSA)


Thursday, December 1

(Pool play)

7:30 a.m. – Fellowship Baptist vs. Lakecrest Baptist
8:15 a.m. – F.B.S. (NE) vs. Roanoke Baptist
9:00 a.m. – Ambassador Baptist vs. Badger State
9:45 a.m. – Sheridan Road vs. Agape Baptist
11:00 a.m. – College chapel for all teams
3:30 p.m. – Bracket - Game 1
4:45 p.m. – Bracket - Game 2
6:00 p.m. – Bracket - Game 3
7:15 p.m. – Bracket - Game 4
8:30 p.m. – Bracket - Game 5


Friday, December 2

7:30 a.m. – Bracket - Game 6
8:45 a.m. – Bracket - Game 7
10:00 a.m. – Bracket - Game 8
11:15 a.m. – Bracket - Game 8
12:30 p.m. – Bracket - Game 9
2:00 p.m. – Bracket - Semifinal
3:15 p.m. – Bracket - Semifinal
4:30 p.m. – Consolation game
6:00 p.m. – Volleyball championship game (Held at HAC)


Locations

Hyles-Anderson College
8400 Burr Street
Crown Point, Indiana 46307


Hammond Baptist High School (HBHS)
134 W. Joliet
Schererville, Indiana 46375


On the Square Sports Academy
105 N. Court Street
Crown Point, IN 46307

Basketball Rosters

Agape Baptist Academy

Stockton, Missouri
Player#PositionHeightGrade
Chase Arango2Guard5'8"12
Phillip Jones3Guard5'11"8
Caleb Barnell4Forward5'11"12
Bereket Lehman5Guard5'11"11
Tremon Dinovo11Forward6'1"12
Nathan Sheil13Guard6'1"12
Leo Lenze21Forward6'2"12
Jacob Meyers33Guard5'10"11
Zachary Jankay41Guard5'6"11

Ambassador Baptist Academy

Malvern, Arkansas
Player#PositionHeightGrade
Grant Harrielson0Guard9
Wesley Moore1Guard12
Anthony Horton3Guard12
Eddie Cross4Forward10
Nathan Harrielson5Guard12
Luke Harrielson13Guard11
AJ Horton15Center7
Jessie Teague23Forward8
Josh Crouse24Forward11
Andrew Wheeler34Forward11
Ryan Nichols41Forward11

Badger State Baptist School

Oak Creek, Wisconsin
Player#PositionHeightGrade
Ricky Fuentes3Forward5'0"6
Luke Schuldt4Guard5'10"11
Juan Fuentes10Forward5'11"12
Leo Cefalu11Forward5'6"12
Ricky Rivera11Guard5'6"11
Hans Stanly14Forward5'10"11
Julian Kobylinski15Guard5'9"10
Jeffery Kozinski35Forward5'5"12
Austin Lindsey50Center5'7"10

City Baptist School

Hammond, Indiana
Player#PositionHeightGrade
David West0Forward5'11"11
Ricardo Cervantes2Guard5'8"11
Juan Huerta3Guard5'9"12
Danny Saenz5Guard5'9"12
Chris Cruz6Guard5'8"9
Leonel Zamora10Forward5'11"12
Ezekiel Barrerra14Forward5'11"10
Hector Apolinar24Center6'0"10
Jonathan Orduno30Forward5'11"11
Sergio Perez45Forward5'10"11
Josh SegerCenter5'9"12
Christian TorresCenter5'11"12

Fellowship Baptist Academy

Durham, North Carolina
Player#PositionHeightGrade
Tyler Gordon1Center5'11"12
Tyrone Williams2Forward6'0"10
Blake Perry3Guard5'9"10
Garland Johnson4Guard5'9"10
Joseph Mbemba5Center5'11"12
John Rich11Guard5'10"11
Blake Wadford15Guard6'3"12
Jalen Walker22Center6'1"8
Jordan Carpenter23Guard5'8"11
Stokes Williams24Guard5'8"8
Jacob Murray32Guard6'1"10

First Baptist School

Rosemount, Minnesota
Player#PositionHeightGrade
David Fruetel10Guard5'6"9
Tyler Johnson3Guard5'7"10
Andy Fruetel14Guard5'9"12
Sam Bryant15Guard5'7"12
Michael Graves21Guard6'1"12
Seth Murphy23Forward6'4"12
Daniel Ball31Forward6'5"11
Sejin Kim42Forward6'1"9
Anton Klochan54Center6'4"12

First Baptist School

Plattsmouth, Nebraska
Player#PositionHeightGrade
Jace Anderson2Guard5'6"8
Micah Lee3Guard5'10"12
Gabe Dreesman5Guard5'10"8
Daniel Gordon11Forward5'11"9
Cade Dreesman15Guard5'10"10
Lacory Gordon21Guard5'9"12
Chandler Thomaston22Guard5'8"10
Jaden Vinson25Guard5'6"12
Parker Glen30Center6'5"9
Shane Marks35Center5'5"7

Granite Baptist School

Glen Burnie, Maryland
Player#PositionHeightGrade
Kervin Oserraos4Guard6'0"12
Ryan Mallette10Guard5'9"12
Jake Rumfelt11Forward6'3"11
Noah Rafsky12Guard5'9"12
James Church14Guard5'10"10
Michael Bell20Forward6'3"11
Josh Peterson24Guard5'10"12
Zach Johnson25Forward6'3"11
Jacob Roth30Guard6'1"12
Eugene Chung32Forward6'0"10
Dellon White33Forward6'0"10
Zach Mullins40Guard5'10"9
Ryan Rupprecht41Guard6'0"11

Hammond Baptist School

Schererville, Indiana
Player#PositionHeightGrade
Joe Woosley1Guard5'10"11
James Zelasko2Guard5'11"12
Troy Hasse5Forward6'0"11
Seth Moncado11Guard5'8"12
Ylijah Austria12Guard5'8"12
Peter Snure13Forward6'0"11
Jason Sadlowski21Forward6'1"12
David Cowling22Forward5'11"12
Simon Cervantes23Guard5'8"12
Justin McCollam25Forward5'11"12
Jared Coffey33Guard5'11"11
Robert Pfeiffer41Forward6'2"12
Nathanael Penley51Center6'3"12

Lakecrest Baptist School

Waterford, Michigan
Player#PositionHeightGrade
Robert Hight2/4Guard5'4"8
Johnathan Mayberry3Guard5'4"8
Stephen Dail5Guard5'11"9
Job Sakofske11/23Guard5'8"11
Levi Romeos14Guard5'9"9
Isaiah Sage24Forward5'11"11
Josh Matern25Forward6'1"10
Leighton Priest30Forward5'8"9
Jeffrey Matern33/34Forward6'0"12
Jeremiah Todd35Forward5'9"10

Sheridan Road Christian School

Saginaw, Michigan
Player#PositionHeightGrade
Mike Keyes1Guard5'4"9
Ahijah Davison-Daniel3Center6'3"10
Vinny Hernandez4Forward5'4"8
Mico Delgado6Forward5'10"12
Robbie Tomas-Farmer10Guard5'11"10
Kasuan Barney11Guard5'4"9
Lyvauntae Ellison21Forward6'0"10
Alex Garner23Forward6'0"12
Art Garner24Guard5'10"9
Nick Vandecar33Forward6'1"11
Brian Rendon35Guard5'8"10
Donovan Duran55Forward5'9"12

Solid Rock Christian School

Berlin, New Jersey
Player#PositionHeightGrade
Travis Clark1Guard5'9"10
Gavin Ziegler3Guard5'11"11
David Ezeke4Forward6'0"12
Jim McGonagle6Guard5'11"11
Michael Clark10Guard5'11"12
Brian Winkfein11Guard5'11"12
Robert Miller21Guard6'0"112
Tanner Strand23Guard6'0"10
Garrett Ramos33Forward6'1"12
Aaron ScullyGuard5'8"10
Tony Griffin10Forward6'2"12
Jim Bill11Guard5'11"11
Tyler Bronsky21Guard5'9"10
Jared Foster23Guard6'0"11
Matt LoBianco33Guard5'10"10
Jack MillerGuard6'0"10
Jeff Morrocco33Guard5'8"11
Grant SchadeForward6'2"10

Victory Baptist Academy

Shelbyville, Tennessee
Player#PositionHeightGrade
Joseph Scruggs0Guard10
Alan Webb2Guard12
Charles Yeal10Forward12
Dawson Leverette11Forward12
Nick McCrite13/11Forward8
Gerardo Gonzalez14Guard11
Jackson McCrite15Guard9
Hayden Hughes20Guard11
Michael Eley21Forward9
Blayne Sanders22/19Center10
A.J. Muscott35Center10
Michael Bush40Guard10
Timothy Warren52Guard11

Volleyball Rosters

Agape Baptist Academy

Stockton, Missouri
Player#HeightGrade
Kalyn Wilkieee55'7"12
Michelle Grande75'2"12
Emily Aabye105'3"7
Emily Lenze125'4"9
Lindsey Lampe155'9"8
Deanna Graves175'7"12
Alyssa Aabye215'6"11
Meagan Aabye295'3"9
Abby Lenze545'9"10
Zoe Lenze775'5"8

Ambassador Baptist Academy

Malvern, Arkansas
Player#HeightGrade
Sierra Cobb011
Sarah Teague1012
Aubreauna Warner1110
Summer Cobb137
Rayne Lewis209
Katelyn Glover229
Callista Glover2310
Ashley Horton257
Haley Sikora309
Brooklyn Cobb339

Badger State Baptist School

Oak Creek, Wisconsin
Player#HeightGrade
Klarissa Stanly105'4"10
Ella Scott115'3"6
Bree Sanders124'11"6
Elizabeth Noonan145'5"12
Abby Smith175'6"12
Katie Smith195'6"10
Diana Lister235'2"9
Angela Kelly545'7"12

City Baptist School

Hammond, Indiana
Player#HeightGrade
Ester Avelar15'1"11
Angeles Carreto65'8"12
Karen Alvarez75'2"12
Daisy Apolinar85'0"12
Caress Cox95'3"11
Cindy Garay105'0"11
Carmen Ocegueda115'1"12
Mireya Esquivel135'4"10
Samantha Morales165'4"12

Fellowship Baptist Academy

Durham, North Carolina
Player#HeightGrade
Savannah Lindsey15'6"10
Julianna McKinney25'3"9
Kaitlyn King3/65'4"10
Yaquili Tolentino45'0"11
Melissa King55'7"12
Julianne Biggs6/95'7"8
Lora Bryant75'6"12
Tori Gordon85'5"8
Bekah Bryant9/105'5"10
Ariel Pickens10/35'4"7
Tori Hamilton115'6"9

First Baptist School

Plattsmouth, Nebraska
Player#HeightGrade
Megan Lee35'4"12
Bethany Lee45'5"11
Jasmine Jones115'1"10
Abby Hoyt125'3"12
Jaclyn Jones165'5"11
Haley Espowe235'4"11
Aubrey Dickerson245'3"12
Kayleen Debauche355'3"8

Granite Baptist School

Glen Burnie, Maryland
Player#HeightGrade
Grace Meinsler15'8"9
Sophia Carreker25'5"10
Grace Kim35'7"9
Rebecca Keller45'1"11
Payton Bonnefond55'2"9
Kara Heying65'2"9
Jenna Diehl85'1"9
Melissa Spratt105'8"9
Savannah Gartrell115'5"10
AnnaGrace Simpson125'6"9
Emmalee Brown155'1"12
Grace Lomax215'8"11
Amiee Berg225'5"12
Lauren Cherry255'6"10

Hammond Baptist Junior Varsity

Schererville, Indiana
Player#HeightGrade
Aileen Fernandez49
Eden Moncado59
Angela Williams79
Emma Caldwell2410
MaKayla Worship3210
Laurissa Penley3310
Emma Bicknell3410
Dayna Caldwell5510

Hammond Baptist Varsity

Schererville, Indiana
Player#HeightGrade
Lexie Conger75'3"12
Erin Zelasko125'7"11
Vanessa Garcia135’8"12
Sarah Wruck175'5"11
Becca Kramer205'5"11
Cindy Escobar215'1"11
Julie Ranft235'4"11
Lydia Wilkerson425'9"11

Lakecrest Baptist Academy

Waterford, Michigan
Player#HeightGrade
Gabriela Dalal15'1"8
Rebecca Lynn25'3"8
Lydia Flores35'3"10
Emma Romeos45'0"11
Kiley Hight55'4"9
Alena Smyczak75'4"8
Annalise Lynn95'7"11
Amanda Whitwell125'4"11
Gillian Bird135'0"9
Brooke Mayberry145'7"10
Emily Whitwell215'3"7
Rebekah Romeos225'6"7

Liberty Christian School

Durham, North Carolina
Player#HeightGrade
Emma Ragan28
Shelby Douglass412
Jasmine Johnson412
Hailey Hall510
Morgan Capps711
Emily Davis810
Megan Carter1212
Erica Carlino1411
Samantha Barts159
Jaclynn Motta1610

Roanoke Christian Academy

Roanoke, Indiana
Player#HeightGrade
Kaitlyn York15'1"11
Laura Owen24'6"4
Olivia Martinez35'0"5
Evelyn York45'3"8
Carolann Tarr75'3"11
Hosanna Robinson115'4"6
Sariah Robinson125'4"11
Katie Neumann175'8"11

Sheridan Road Christian School

Saginaw, Michigan
Player#HeightGrade
Desiree Shafer75'4"7
Mariae Williams135'6"6
Exavianna Diaz175'3"8
Leah Hecht215'2"10
Anna Badour395'7"8
Chorissa Shafer455'7"10

Solid Rock Christian School

Berlin, New Jersey
Player#HeightGrade
Megan Ziegler15'5"12
Miranda Torres25'2"12
Amanda Budd45'6"11
Esther Brewin75'5"11
Jennea Barclay115'6"12
Paige Carroll135'4"11
Tajaa Lindsey185'8"10
KellyAnne Mullin205'7"11
Kristen Mullin215'3"12
Melinda Clark225'5"12
Abigail Patterson245'3"10
Angelina Ruiz275'4"11

Basketball Bracket

Pool A

  • Hammond 1
  • Solid Rock 2
  • City Baptist 7
  • Granite 10
  • FBS (MN) 13
 

Pool B

  • Fellowship 3
  • Victory 5
  • Agape 8
  • Lakecrest 11
 

Pool C

  • FBS (NE) 4
  • Badger State 6
  • Ambassador 9
  • Sheridan Road 12
Agape 8
Gm #1 — Th. 3:00 p.m.
Ambassador 9
FBS (NE) 4
Gm #2 — Th. 4:30 p.m.
FBS (MN) 13
Victory 5
Gm #3 — Th. 6:00 p.m.
Sheridan Road 12

City Baptist 7
Gm #4 — Th. 7:30 p.m.
Granite 10

Badger State 6
Gm #5 — Th. 9:00 p.m.
Lakecrest 11

Hammond 1
Gm #6 — Fri. 7:30 a.m.
Agape 8

FBS (NE) 4
Gm #8 — Fri. 10:30 a.m.
Victory 5

Solid Rock 2
Gm #7 — Fri. 9:00 a.m.
Granite 10

Fellowship 3
Gm #9 — Fri. 12:00 p.m.
Badger State 6
Hammond 1
Gm #10 — Fri. 1:30 p.m.
Victory 5
Solid Rock 2
Gm #11 — Fri. 3:00 p.m.
Fellowship 3
Hammond 1
Championship Game
Gm #13 — Fri. 7:30 p.m.
Solid Rock 2
Victory 5
Consolation Game
Gm #12 — Fri. 4:30 p.m.
Fellowship 3
Hammond 1
Victory 5

Volleyball Bracket

Pool A

  • Liberty1
  • Solid Rock 2
  • Hammond 7
  • Granite 10
  • City Baptist13
 

Pool B

  • Fellowship 3
  • Roanoke 5
  • FBS (NE) 8
  • Lakecrest 11
 

Pool C

  • Ambassador 4
  • Agape 6
  • Hammond J.V. 9
  • Badger State 12
  • Sheridan Road 14
FBS (NE) 8
Gm #1 — Th. 3:30 p.m.
Hammond J.V. 9

Ambassador 4
Gm #2 — Th. 4:45 p.m.
City Baptist13

Roanoke 5
Gm #3 — Th. 6:00 p.m.
Badger State 12

Hammond 7
Gm #4 — Th. 7:15 p.m.
Granite 10

Fellowship 3
Gm #5 — Th. 8:30 p.m.
Sheridan Road 14

Agape 6
Gm #6 — Fri. 7:30 a.m.
Lakecrest 11
Liberty1
Gm #7 — Fri. 8:45 a.m.
FBS (NE) 8


Ambassador 4
Gm #9 — Fri. 11:15 a.m.
Badger State 12


Solid Rock 2
Gm #8 — Fri. 10:00 a.m.
Hammond 7


Fellowship 3
Gm #10 — Fri. 12:30 p.m.
Lakecrest 11
Liberty1
Gm #11 — Fri. 2:00 p.m.
Ambassador 4
Solid Rock 2
Gm #12 — Fri. 3:15 p.m.
Fellowship 3
Liberty1
Championship Game
Gm #14 — Fri. 6:00 p.m.
@ HAC
Solid Rock 2
Ambassador 4
Consolation Game
Gm #13 — Fri. 4:30 p.m.
Fellowship 3
Liberty1
Ambassador 4